Не варто вигадувати конспірологічні версії – їх вигадали до нас, про хитрість Китаю, який у спосіб експорту паніки вирішує свої проблеми з гальмуванням розвитку економіки.

Не варто генерувати філософські мудрості та фаталістичні сценарії, користі не буде.

Відкинемо мудрі поради: наскладати якомога більше грошей на випадок, раптом грошей забракне. Це не гречка, яку можна наскирдувати в коморі на радість пацюкам.

Тому поміркуємо, що можна зробити в цій ситуації аграрію.

blank

Візьмемо за вихідні фактори беззаперечні дані ринку і буття.

1. Коронавірус обмежує пересування людей, а, відповідно, й товарів. Обмежує, що б там не казали. Починаючи з того, що фура стоїть на кордоні, й митники та прикордонники в глибокій задумі: вантаж впускати можна, а поляка за кермом пускати не можна.

2. Найпотужніший за останні десятиріччя обвал цін на нафту потяг за собою обвал цін на кукурудзу та цукор, біоетанол і біодизель стали набагато дорожчими від нафтопродуктів.

3. Раптова зупинка більшості виробництв (у Франції зачинилися навіть шинні комбінати, Мішлєн та Гуд Єар) спричинить глобальний дефіцит важливих продуктів і ланцюгові реакції по суміжниках, можуть бути проб­леми з технікою.

4. Інвестори не залягли, а прос­то-­таки кинулися на дно, законсервувавши діяльність.

5. За площами посівів 2020 рік планується рекордним для світу по зернових, сої та олійних.

6. Неминучий фінансовий дефіцит спричинить зниження попиту на товари й послуги.

7. Продовольство (перероблений продукт і напівфабрикати) користується сталим і високим попитом, відбувається розвиток внутрішнього ринку.

8. Більшість бізнесів переходить в онлайн-формат.

9. Тривалий час у світі (бізнесу) зберігатиметься гранична невизначеність.

10. Висока ймовірність обнулення економіки: після паралічу все почнеться з чистого аркуша й можна уникнути старих помилок.

Стосовно місцевих умов:

1. У населення все ще зберігається на руках близько 80 млрд доларів. Вони вкрай нерівномірно розподілені, але накопичення українців частково можуть працювати у власній економіці.

2. Аграрії достатньо ізольовані у своїх регіонах. Старі люди в Україні також історично та з економічних причин перебувають у постійній ізоляції.

3. Україна має нерозвинений внут­рішній ринок і за багатьма позиціями споживання продовольства відстає від розвинених країн.

Поради, які я маю для підприємця у кризовій ситуації, перевірені часом і осмислені, але спробую адаптувати їх до нової реальності.

Отже, поради для малих та середніх агропідприємств.

1. Уникайте монокультури. Посіявши 1000 га кукурудзи, ви складете всі яйця в один кошик. Підіть шляхом агрономічного бонусу. Спробуйте посіяти 50 га гірчиці, 20 га коріандру, зверніть увагу на амарант, ехінацею, квасолю, нут, горох, часник, по основних культурах – на жито, овес, можна навіть спробувати вирощувати кіноа (у західній Канаді росте, хоча це напівзернова культура Південної Америки). Акуратно ставтеся до ріпаку й кукурудзи.

2. Спробуйте у своєму господарстві організувати презентаційний центр аграрних технологій. Якщо ви бували за кордоном в гостях у фермерів, то бачили, що почасти вони приймають делегації з різних країн у спеціально підготовлених приміщеннях, обладнаних лекційними аудиторіями, проєкторами, звуковою апаратурою. Організовують каву, частування. Такі фермери співпрацюють із великими компаніями з постачання техніки, засобів захисту, насіння. Це потребуватиме від вас певних організаційних зусиль – переговорний процес щодо створення агроцентру, впровад­ження привабливої ефективної технології, маркетингове просування свого центру через Інтернет, але фермери за кордоном добре зароб­ляють на прийманні гостей. Великі компанії оплачують кожну делегацію, зокрема частування, або надають власнику агроцентру насіння, ЗЗР та інше з унікальними знижками. Плюс і в тому, що ви почнете вчитися для того, щоб навчати інших фермерів.

3. Організуйте у себе в господарстві підприємство з вироб­ництва готової продукції. Мінікоптильня, консервний мінізавод, крупорушка, млин, макаронне виробництво, маслоробне підприємство – вийдіть на постачання готової продукції силами трьох-п’яти працівників і розвивайте власну торговельну марку. З обладнання доступні молочні мінізаводи, комбікормові, пелетні. Оберіть собі щось до смаку й працюйте. Над збутом. Перш ніж купувати обладнання, проведіть дослідження: хто забиратиме у вас продукцію, а потім витрачайте останні гроші. Це дасть вам перевагу над сезонністю й постійний приплив готівки впродовж сезону.

4. Дивіться навкруги. Вийдіть з крейдяного кола. Шукайте диверсифікації бізнесу. Для прик­ладу: західні фермери вже давно успішно займаються не лише фермерством. Американський фермер, який удвох із дружиною обробляє 2000 га, веде також презентаційний центр John Deere і обслуговує державні поштові відділення округу, забирає та доставляє поштові відправлення. Я не пам’ятаю точних цифр, але до його 100 % доходів від землеробства додається 30 % від презентаційної діяльності та прийому делегацій і 300 % від обслуговування поштових відділень. Австрійський фермер, який відгодовує корів виключно сіном, мав проблему з сушінням, тож звів величезний ангар для сушіння сіна гарячим повітрям (яке нагрівається від +20°С до +70°С, проходячи крізь сіно, потім скидає вологу в кондиціонері й іде кільцем). А потім збудував завод з виготовлення сушильного обладнання повітрям – це великий ангар, де куплені вентилятори, кондиціонери складають докупи. Плюс виготовлення навантажувального обладнання. В підсумку ферма дає йому 2 млн євро на рік, завод – 10 млн євро. Дивіться навколо.

5. Стежте за цінами. Якщо почнуть падати ціни на метал, а почнуть, знайте, що це ненадовго, і більше таких цін ви не побачите. Тому, якщо раптом у вас є можливість, купуйте й будуйте. Будувати певний час буде дуже дешево. Купувати готове теж. Думайте про завтрашній день, у якому немає ані кризи, ані коронавірусу. Хоча якісь інші проб­леми, звісно, будуть.

6. Успіх – ворог підприємця. Несподіваний успіх – лютий ворог. Тому, якщо ви маєте успішне підприємство, згадуйте Соломона: і це пройде. В успішному підприємстві негайно виникають зайві люди, помічники, які не допомагають, секретарки, котрі не володіють діловодством тощо. У більших компаніях виникають непотрібні або незрозумілі департаменти чи навіть дивізіони. Позбудьтеся їх. Перекиньте людей, які сьогодні тільки споживають ваші гроші, на ділянки, де вони будуть приносити гроші. Приберіть у хаті. Оптимізуйте підприємство у новій реальності. Поставте простий критерій: не скільки коштує спеціаліст, а скільки він приносить доходу підприємству. Заберіть зайві витрати.

7. Переведіть розрахунки на режим по факту. Післяплата – найризикованіший у наших умовах метод. Передоплата завжди працювала погано. Проводьте оплату в день відвантаження вам товару, відвантажуйте товар в день оплати.

8. Розвиньте ринок навколо. У важкі часи в європейському селі ніколи не бідує місцевий булочник або ковбасник, але в наших краях такої культури й немає. А можна створювати. Хоча це може бути не лише сфера побуту, це може бути автомайстерня на базі господарського двору або будівельний підрозділ для потреб регіону. Литво парканів з бетону, навіть агрономічні послуги.

9. Уважно стежте за ситуацією. Моніторинг політики, бірж, світових трендів неодмінно спрацює для місцевих потреб.

10. Зверніться до смартфармінгу. Ви можете отримати недобір через відсутність аналізів ґрунту або неякісний догляд – ви не знаєте, яка ситуація у вас на середині поля, оглядаючи лише краї. Тому хоча б якісь критичні елементи точного землеробства намагайтеся впровадити. Так, це погана порада, система вимагає повного впровадження, але хоча б аналізи та моніторинг дронами врятує в критичні часи.

11. Налагоджуйте зв’язки. Мені не раз випадало знайомити двох ветеранів, заслужених аграріїв, які живуть на відстані 50 км по трасі, але не знайомі особисто, а їхні господарства можуть дати одне одному чимало корисного та важливого.

12. Спокійно ставтеся до земельного питання. Аграрія влаштовує й оренда, й приватна власність. Земельне питання перейшло у розділ необов’язкових. У жодному разі не розглядайте пропозицій щодо продажу господарства, зараз ніхто не запропонує справжню ціну. Натомість, якщо сусіда вирішив продати господарство хоч за копійки, за копійки купуйте. Криза – час купувати.

13. Створіть сайт свого підприємства. Він може знадобитися для будь-чого, для пошуку постачальників або покупців, для пошуку партнерів для будів­ництва, для пошуку працівників або замовлень на виконання робіт. Ви можете розмістити на ньому презентації своїх технологій, розповідь про свою сім’ю, трудовий шлях і розповіді про членів свого колективу. Це дасть змогу вам познайомитися з CMM (Capability Maturity Model), моделлю зрілості можливостей, і ви дізнаєтеся, що ви вже зріле й доросле підприємство, а технології SMM (Social Media Marketing) дадуть можливість зробити ваш сайт широко відомим. Якщо вміло користуватися цим, ви зможете економити на дорогих спеціалістах і зможете вирішувати нагальні потреби. В будь-якому випадку це недорогий продукт, який дасть змогу вам тісно комунікувати з молоддю та новітніми технологіями.

14. Знайте, що найважливіший елемент у вашому господарстві, найвідповідальніший за майбутнє – це ви. Дбайте про себе, нормально харчуйтеся, енергійно рухайтеся. Чим повільніше ви рухаєтеся, тим швидше помрете, це не я вигадав. Це закон чоловічого існування.

15. Шукайте позитив у всьому. Більше бувайте на сонці, більше дивіться в небо. Передплачуйте журнал «ЗЕРНО». Я гарантую вам підтримку й опору. Ми переможемо, і запорука нашої перемоги – наша єдність. Трамп із посміховиська перетворився на потужного кризового менед­жера, врешті він сказав: ну, ще 15 днів на карантині та ставаймо до роботи. Проблема не може бути важчою, аніж шляхи її вирішення.

Ваш головний редактор Гончаренко Юрій Іванович

Мудру річ сказав Олексій Опанасович Вадатурський, засновник «Нібулона»: нинішня ситуація з коронавірусом – це передусім інформаційна пандемія планетарного
масштабу.

Інформаційна. Задумайтесь, чому не було такого глобального сказу й найжорсткіших обмежень при появі атипової пневмонії, свинячого грипу? Від сезонного грипу помирає у 20 разів більше людей, аніж від коронавірусу.

Отримуйте поради і коментарі СкаЖених агрономів оперативно в нашій групі на Facebook, читайте новини в Twitter, на каналі в Telegram, завантажуйте додаток в AppStore і Google Play, підписуйтесь на нас в Instagram та переглядайте відео на YouTube.