«Скажений Агроном» впровадив новий формат комунікацій в професійному співтоваристві. Протягом року всі АгроГуру стануть на тиждень-два господарями нашої спільноти. Першим лідером нашої професійної групи ми обрали Ларису Бондаренко.
Лариса Бондаренко – одна з перших активних учасниць професійної групи «Скажений Агроном». Двічі входила в список АгроГуру спільноти. Власник і координатор проектів консалтингової компанії AgroSurveyor.

СА: Розкажіть в кількох словах про себе: де народилися, де вчилися, працювали?

ЛБ: Про своє дитинство і юність не дуже люблю розповідати, вважаю це дуже особистим. У дитинстві росла в будинку моєї бабусі, це найрідніша і близька мені людина. Своєю Батьківщиною вважаю село Поташ, Маньківського району, Черкаської області. Там же закінчила середню школу і першу професійну освіту здобула в медучилищі.

СА: А коли перший раз зіткнулися з сільськогосподарським виробництвом?

ЛБ: Це було ще в далекій юності, коли я стала займатися на своєму шматочку землі фундуком. Все доводилося робити самій, і тоді я зрозуміла, який не простий і важкий шлях до урожаю. Далі моє зближення з сільським господарством відбувалося по дуже екзотичній кривій. Спочатку я працювала менеджером з продажу моторних масел (в основному для сільськогосподарських машин і механізмів). Зрозуміла, що треба вчитися далі і поступила на заочне навчання до Харківського аграрного інституту на факультет агрохімії. Звичайно ж, паралельно доводилося працювати, в той час я вже працювала менеджером з продажу сільськогосподарської техніки.

Ми захотіли створити власний бізнес, але не в сільськогосподарському виробництві, а в консалтингу для фермерів і керівників виробництва. Тут, на наш погляд, утворилася велика порожня ніша, і ми могли бути корисними і для себе і для виробничників. Сільськогосподарські підприємства були сам на сам з багатьма проблемами, багатьом потрібна була наша допомога для повноцінної реалізації проектів на землі.

СА: Як ви вважаєте, перші навички нової для вас професії ви отримали в інституті під час спілкування з реальними професіоналами в полі?

ЛБ: Заочна освіта має свою специфіку. У цій системі отримуєш не стільки знання, скільки методику для самоосвіти. Доводилося до всього доходити своїм розумом і спілкуванням з розумними людьми в моїй новій сфері. Моя робота з продажу сільськогосподарської техніки, відкрила для мене багато корисних і цікавих, з точки зору моєї професії, знайомств. Основні навички і знання я отримала від них.

СА: Ларисо, ви могли б зараз згадати, кого ви в своєму професійному середовищі можете назвати вчителем, людиною, яка дала вам найбільше знань і навичок … простіше кажучи, хто вас сформував СкаЖеною ;) ?

ЛБ: Таких людей було багато, але своїм головним і кращим вчителем я вважаю свого чоловіка Івана Валерійовича Редьку. Він професійний агроном з великим досвідом роботи в сільськогосподарському виробництві.

СА: Очевидно, з цього моменту нам треба поговорити докладніше про ваш професійний шлюб, адже саме він вивів вас на створення власної справи, власного бізнесу?

ЛБ: Так, саме так … Ми захотіли створити власний бізнес, але не в сільськогосподарському виробництві, а в консалтингу для фермерів і керівників виробництва. Тут, на наш погляд, утворилася велика порожня ніша, і ми могли бути корисними і для себе і для виробничників. Сільськогосподарські підприємства були сам на сам з багатьма проблемами, багатьом потрібна була наша допомога для повноцінної реалізації проектів на землі.

СА: Стосовно яких питань ви консультували сільгоспвиробників?

ЛБ: Починали ми з агро страхування, звідки і пішла назва нашої компанії – СЮРВЕЙ! Насправді, в сільськогосподарському виробництві практично всі питання пов’язані між собою, неможливо щось виділити або щось забути. Якщо ми допомагали скласти технологічні карти, то зобов’язані були зануритися в усі пов’язані з виробництвом питання. Найчастіше це був комплексний аналіз ситуації і напрацювання реальних рішень. Робота дуже цікава, тому що кожен раз треба було вирішувати нові завдання. І, хоча багато з них були схожими, але кожен раз доводилося враховувати різні чинники, які суттєво впливали на кінцевий результат, на урожай! Звичайно, в нашій роботі доводилося і самим дуже багато чому вчитися, адже, життя не стоїть на місці, з’являються нові методики, приходять нові інструменти, нові засоби виробництва, обліку, аналізу! Ми прекрасно розуміли: для того, щоб когось вчити, потрібно мати знання на експертному рівні.

СА: Ваші рекомендації стосувалися яких питань виробництва?

ЛБ: Практично всіх. Як я вже говорила, у виробництві немає незначних деталей. Тут і сівозміну, і система харчування, і система захисту, і підбір насіння, і питання ефективного завантаження людей і техніки, і багато інших важливих питань. Все це будувалося в якусь спеціальну для цього підприємства систему.

СА: Ну, а як ви прийшли до агро аналізу, до того, чим ви зараз займаєтеся професійно?

ЛБ: Розвиваючи систему агро консалтингу, ми, так чи інакше, упиралися в головне питання – облік родючості землі. Адже, від цього багато в чому залежить доля врожаю. Не маючи на руках реальних даних про стан ґрунтів, ми займаємося сільським господарством наосліп. Так, є багато ознак, які допомагають професійним агрономам оцінювати стан посівів, перспективи врожаю. Але, маючи більш-менш точний аналіз ґрунтів, ми відкриваємо для себе нові горизонти для оптимізації сільськогосподарського виробництва. Так, можна займатися сільськогосподарським виробництвом і без цього, але ми говоримо про тих господарствах, які зацікавлені в оптимальному використанні всіх пов’язаних між собою ресурсів: земля-люди-техніка-технології-фінанси і, в кінцевому рахунку, – трейдинг готової продукції!

СА: Ми поговорили про важливість агро аналізу грунтів, а що для тебе не менш важливе в системі сільськогосподарського виробництва?

ЛБ: Ми вже говорили, що в системі реального господарства все пов’язано, але я б виділила таке поняття як сівозміна. Це те, чим не можна нехтувати. Не відкрию Америки, що дуже багато проблем, з якими стикаються виробничники, лежать саме в площині правильного і раціонального сівозміни. Немає необхідності загинати пальці і перераховувати всі проблеми, які у нас з’являються, коли ми не дотримуємося базові принципи сівозміни. Більшість фахівців і вчених дотримуються тієї думки, що земля повинна бути весь час покрита рослинами, тоді вона не буде втрачати родючості, тоді всі процеси, які відбуваються в землі будуть безперервними.

СА: Якщо ми говоримо про живлення рослин, що для тебе тут дуже важливо, що принципово?

ЛБ: Тут все дуже просто і, в той же самий час, досить складно (якщо заглибитися в це питання). Принцип такий: дуже важливо і не пересолити, і не досолити. Дуже важливо не порушити цикл роботи грунтових бактерій. Саме вони, в кінцевому рахунку, «переробляють» елементи живлення в засвоювані рослиною форми. Якщо ми придушуємо бактерії або навпаки, звільняємо їх від процесу, нам потім дуже важко буде «вручну» керувати життям організму під назвою – грунт! Дуже важлива складова в харчуванні не тільки повернути назад всі, що винесено урожаєм, а й зберегти баланс між елементами живлення. Ну, і як для будь-якого організму, на мій погляд, повинен бути обмежений список втручань в життя грунту. Це мінімальна обробка землі, звичайно, ми повинні мати на увазі сучасні механізми і методики для таких прийомів, повне виключення спалювання стерні !!! Це просто злочин! Я абсолютно не проти традиційних технологій обробки ґрунтів, це перевірені і зрозумілі технології. Але, для мене зрозуміло і те, що чим менше ми будемо чіпати землю, порушувати її внутрішнє життя, земля нас віддячить високими стабільними врожаями. Це ж можна сказати і про використання мікроелементів в харчуванні рослин. Я вважаю, що ці елементи потрібно вносити тільки через листову поверхню рослини і, звичайно, визначати час внесення цих елементів. Як мій чоловік каже: рослина хоче водички, а ми йому оселедець пропонуємо …

У нашій чудовій групі багато дуже цікавих фахівців, агрономів-професіоналів, але для себе я виділила трьох, з ким дуже хочеться поспілкуватися саме в полі: Григорій Опанасенко, Віктор Філатов і Петро Рябошапко. Це мої кумири в групі!

СА: Наприкінці нашого інтерв’ю, розкажи докладніше про те, чим ти зараз займаєшся, до чого прагнеш, які будуєш плани на майбутнє?

blankЛБ: Ми розвиваємо зараз головне для нас напрямок – це аналіз ґрунтів для сільськогосподарських підприємств. Ми працюємо зі зрозумілих методикам відбору грунтів і проведення самого аналізу. Ми розуміємо, що перспектива нашого підприємства в розвитку технологічної та інструментальної бази нашого підприємства. Ми розуміємо, що господарства сьогодні повинні не тільки аналізувати поточний стан грунтів, а й аналізувати всі зміни, які показують аналізи, тобто, накопичувати дані, відстежувати тренди, зміни, що відбуваються в грунтах. Саме в цьому напрямку ми і розвиваємося. Роботи тут дуже багато і вистачить не тільки нашому підприємству. Головне, про що треба пам’ятати, що ніяка лабораторія не дасть вам готового рішення, рішення будете приймати ви самі. Але, дати якесь поле рішень, з яких можна вибрати своє, ми зможемо. У цьому діалозі важливі відкритість і довіру до фахівців.

СА: Лариса, ми плануємо наступне зустріч-інтерв’ю провести у нашого колеги, фахівця, АгроГуру «Скажені Агронома» вже в поле. До кого б ти поїхала на зустріч в першу чергу, кому б віддала кермо влади в нашій групі?

ЛБ: Відповідь на це питання у мене готова давно. У нашій чудовій групі багато дуже цікавих фахівців, агрономів-професіоналів, але для себе я виділила трьох, з ким дуже хочеться поспілкуватися саме в полі: Григорій Опанасенко, Віктор Філатов і Петро Рябошапко. Це мої кумири в групі!

Отримуйте поради і коментарі СкаЖених агрономів оперативно в нашій групі на Facebook, читайте новини в Twitter, на каналі в Telegram, завантажуйте додаток в AppStore і Google Play, підписуйтесь на нас в Instagram та переглядайте відео на YouTube.