Досить часто на таку «дрібницю», як норма робочого розчину, не звертають належної уваги. Проте, як ми постійно чуємо, у рослинництві дрібниць та непотрібних деталей не існує. Тож SuperAgronom.com, зібравши рекомендації від виробників ЗЗР та від агрономів, вирішив нагадати про норми витрати води у робочих розчинах.

Перш за все, практики радять варіювати норми виливу води залежно від групи препаратів, що вноситься.

Приготування розчину для гербіцидів

У спеціалізованій літературі норми робочого розчину для внесення гербіцидів вказуються 200-500 л/га. Але на практиці мало хто дійсно застосовує такі норми. При внесенні ґрунтових гербіцидів дуже важливо, щоб препарат зв’язався з ґрунтом, тому маленькими нормами води обійтися не вдасться. Оптимальною нормою робочого розчину, кажуть виробники ЗЗР, буде не менше 200 л/га. На легких ґрунтах норму можна дещо зменшити, можливо навіть наполовину. Але на важких це буде помилкою.

Що стосується селективних гербіцидів, тут вже досвідчені агрономи, незважаючи на «книжкові рекомендації», радять: краще працювати з нормою робочого розчину 100 л/га. Ефект гарний, витрати набагато менші і вносити легше.

А ось кілька порад за конкретними діючими речовинами:

 • Застосовуючи препарати групи імідазолінонів (імазамокс, імазапір, тощо) краще готувати робочий розчин у суворій відповідності до рекомендацій виробника препарату. У противному випадку можлива ситуація, коли створити ґрунтовий захисний екран не вдасться. Крім того, краще не знижувати норму виливу менше 100 л/га, щоб уникнути високої фітотоксичності для культури та післядії на наступну культуру.
 • Застосовуючи сульфонілсечовини та такі препарати, як 2,4-Д і клопіралід, можна працювати як з великими нормами робочих розчинів (але більше 200 л/га вносити недоцільно), так і з ультрамалооб’ємними (20 л/га і навіть менше).
 • Застосовуючи гліфосат, зниженням норми виливу робочого розчину можна підвищити ефективність внесення. Наприклад, зменшивши норму витрати робочого розчину до 50 л/га, можна отримати гарний контроль малорічних бур’янів за норми витрати препарату 3 л/га.  Проте зі зменшеними нормами виливу краще працювати лише навесні на молодих бур’янах.
 • При внесенні десикантів для надземних обприскувачів краще обирати норму 100-150 л/га робочого розчину, для розпилення з повітря достатньо буде 50-70 л/га.

Приготування розчину для інсектицидів

Норми витрати робочого розчину залежать у першу чергу від групи інсектицидів. Але у будь-якому випадку, кажуть практики, великі норми для них не потрібні. Для роботи інсектицидами достатньо 20-70 л/га води. До речі, найменші норми робочого розчину потрібні синтетичним піретроїдам. Хоча, зазначають агрономи, потрібно враховувати і фазу розвитку рослини, і стан поля, і кількість та види шкідників, щоб приготувати оптимальний робочий розчин.

Приготування розчину для фунгіцидів

При внесенні фунгіцидів досвідчені агрономи радять дивитися і на фазу розвитку рослини, і на ступінь розвитку хвороби. Якщо обробка проводиться профілактично, може бути достатньо 100 л/га. Якщо ж обробка проводиться лікувальна (по факту виявлення хвороби), краще застосувати норму 150-300 л/га. І, звісно, слід зважати на розвиток рослин: пшениця з гарною густотою стояння у фазі колоса потребує більших норм, ніж та ж пшениця на початку кущення, наприклад.

Які важливі моменти також слід врахувати?

Варіювати норми витрати робочого розчину краще тоді, коли агроном вже має певний досвід і вміє уникати можливих труднощів. Фахівці дають декілька цінних порад, які стануть у пригоді при плануванні та проведенні захисних обробок:

 •  Зниженими нормами робочого розчину потрібно працювати уночі, коли температури повітря мінімальні.
 •  Ґрунтові та контактні препарати потребують більших норм води для приготування розчину, ніж системні.
 •   Знижуючи норму розчину, слід врахувати, що внесена доза ЗЗР може виявитися не летальною для шкодочинного організму, а сублетальною, що призведе до виникнення резистентності у подальшому. Тому потрібен чіткий розрахунок.
 •  Зменшити норму витрати розчину можна за допомогою якісного прилипача.
 •  При проведенні обробок слід врахувати погодні умови, щоб правильно розрахувати норму робочого розчину та оцінити, якою буде якість проведеної обробки.
 • Також потрібно врахувати вологість повітря, оскільки у деяких регіонах під час обробки у вечірній час спостерігається підсилений конвекційний потік повітря вгору від нагрітого протягом дня ґрунту. Крім того, при зниженій вологості повітря зменшені норми виливу можуть не спрацювати: більша частина розчину випарується, не діставшись поверхні поля. У таких випадках краще збільшити норму виливу.
 • Готуючи робочий розчин, слід врахувати також жорсткість і рН води.
 • Для обробки посівів культур з великою вегетативною масою норми витрати робочого розчину збільшують.
 •  Якість розпилення також має значення: при застосуванні знижених норм робочих розчинів краще надати перевагу відцентровим форсункам, які дають змогу протистояти здуванню «факелу» під час розпилювання. Крім того, важлива дисперсність розпилювання: якщо рідина розпилюється великими краплями, ширина робочого захвату знижується і якість обробки, відповідно, теж.

Звісно, «гратися» з нормами краще лише маючи певний досвід. Але, як кажуть досвідчені «зубри агрономії», не варто боятися помилок, варто боятися бездіяльності та безініціативності. Бо якщо агроном не помиляється взагалі – значить, він вирішує лише дуже прості завдання. І це найбільша помилка.

Джерело