«Наша технологія вирощування кукурудзи забезпечує середню врожайність на рівні 15 т / га. У цьому році на кращих полях очікуємо 18-20 т / га », – розповідає Сергій Соценко, один з трьох братів-фермерів зі Скадовського району Херсонської області.

Перше питання, яке може виникнути у фермерів – що ж це за гібрид так народить? Сергій Соценко зазначає, що, з його досвіду, від гібрида врожайність залежить лише на чверть. Ще на чверть – від добрив. А решта забезпечує погода. А в останні роки на півдні головний погодний фактор – волога.

Так ось, ФГ Соценко – одне з усього трьох в районі, вирощує кукурудзу (звичайну, що не цукрову!) На крапельному зрошенні. Під «царицю полів» на «краплі» тут відведено 200 га – на більше не вистачає води. При цьому фермер зауважує, що господарству з водою ще пощастило: неподалік проходить відгалуження Північно-Кримського каналу. І незважаючи на великі витрати, саме крапельне зрошення, як показали розрахунки фермерів, забезпечує найбільшу прибутковість. До таких висновків в господарстві прийшли ще 6 років тому.

Хоча все одно Соценко заздрять колегам з тієї ж Миколаївської області, які на богарі без витрат на зрошення збирають на своїх чорноземах по 8-10 т / га кукурудзи. У них же так не вийде. Їх каштанові грунти не настільки родючі. До того ж безсніжні зими, коли навіть вологи від снігу, що розтанув грунт отримує як кіт наплакав, трапляються вже регулярно. А в інший час року від посухи страждає вже вся Україна – не кажучи про південну Херсонщині, яка є сухим районом в країні?

Тому такі врожаї – 8 т / га, в кращому випадку 10 – Соценко збирають на ділянці, де встановлена ​​дощувальна машина «Фрегат». А на богарі кукурудзу вони вже не вирощують зовсім. Як вважає С. Соценко, без поливу в таких умовах, як зараз, зібрали, може, 3-5 т / га і витрати покрили б, але заробили б, образно кажучи, п’ять копійок.

Крапельне ж зрошення дозволяє поливати кукурудзу кожні 3 дні. При цьому виливається 50 кубометрів на гектар. Поливають кукурудзу тут за графіком, не застосовуючи прилади для вимірювання вологості грунту. «Кукурудзу водою, як кашу маслом – не зіпсуєш», – каже С. Соценко. Тому «цариця полів» виявляється, за словами фермера, в ідеальних умовах – «ноги у воді, а голова на сонці». Чого, чого, а сонця тут – хоч відбавляй.

Звичайний для такого поля качанЗвичайний для такого поля качан два хитанняДва хитання

Система крапельного поливу при вирощуванні кукурудзи являє собою стрічку, яка прокладається в міжряддях. Втім, з огляду на високу вартість краплинного зрошення стрічку проклали через міжряддя: коли інтервал між рядами кукурудзи – 70 см, то між крапельними стрічками – 140. Тому одне міжряддя вологе, а сусіднє, де немає крапельної стрічки, – сухо. Але все одно кукурудза вдалася на славу: великі вилки, на багатьох рослинах – по два, і в цьому випадку навіть менше з цих двох станом на кінець серпня виглядає цілком повноцінним.

У господарстві використовують крапельну стрічку компанії «Уніфер», яка служить 1 сезон. На ринку є системи, які служать кілька років, але якщо їх застосовувати, то слід набагато акуратніше виконувати всі роботи, що вимагають більш складних витрат праці, і унеможливлює оранку і ряд інших грунтообробних операцій для вирощуванні кукурудзи. Розглядав господар і новітню технологію поливу – підгрунтове крапельне зрошення. З Соценко зазначає таке її перевага, як подача води на глибину, що змушує тягтися вглиб кореневу систему, тоді як одним з найбільш часто згадуваних недоліків прокладених по поверхні крапельних систем є концентрація коренів в поверхневому шарі. У той же час господар відзначає високу вартість системи – ще вище, ніж та, яку зараз використовують в господарстві, а також те,

Відсутність проблем з вологою дозволило максимально згустити посіви. Густота стояння перед збиранням на полях на краплинному зрошенні у братів Соценко – 100 тис. Рослин на гектар.

Крапельне зрошення відкриває нові можливості по удобрення та вирощування культури. Азот, якого кукурудза вимагає так багато, тут вносять через систему крапельного зрошення під корінь з кожним поливом, тобто кожні 3 дні. Всього за сезон азоту вносять таким чином за сезон 500 кг / га. І ще 150 кг / га нітроамофоски під час сівби. Обов’язковою в технології вирощування кукурудзи в господарстві є внесення сірки (вона покращує засвоєння азоту) і бору, але мікроелементи вносяться по листу.

Існує стереотип, що в умовах зрошення інтенсивно розвиваються хвороби. Якщо починаєш розбиратися докладніше, то з’ясовується, що випадки, якими доводять свою правоту прихильники цієї точки зору, мали місце по зрошення методом дощування. Зате брати Соценко на поширення хвороб на кукурудзяних полях не скаржаться, навіть тоді, коли вирощували кукурудзу на одному місці 3 роки поспіль. А ось совки цього року було багато. Сліди її діяльності видно на кінчиках багатьох качанів. Але це, як стверджує С. Соценко, не страшно: страшно, коли совка пошкоджує кукурудзу на ранніх стадіях розвитку. Тоді від шкідника відбилися, двічі обробивши кукурудзу Корагеном: раз з літака і раз з обприскувачів.

І все-таки, що ж за гібриди тут вибирають для краплинного зрошення? Сергій Соценко розповів, що для краплинного зрошення вибирають гібрид з максимальною врожайністю, тобто – з максимальним ФАО – не менше 400. «Гібриди з низьким ФАО тут вирощувати немає сенсу: витрати такі ж, а доходи істотно менше», – каже С. Соценко . Крім високої врожайності кукурудзи гібриди, які відбирають фермери для своїх полів, повинні бути стійкими до хвороб. Саме цій властивості в господарстві зобов’язані відсутністю проблем з хворобами. А селекціонер цих гібридів – компанія Pioneer.

Опис технології було б неповним без згадки про обробітку грунту. В цьому плані брати Соценко – консерватори: як звикли орати, так і орють. Адже якщо виходить досягати добрих результатів, то навіщо щось міняти? «Під кукурудзу слід орати глибоко, на 27 см: чим глибше пласти ви переверне, тим більше вологи залишиться в грунті. Ще один аргумент на користь оранки – великий обсяг пожнивних залишків, які треба закласти в грунт. Зими все частіше у нас безсніжні, тому пожнивні залишки не перегниває як слід, і тому їх доводиться заорювати », – розповідає фермер.

Звичайно, як і в кожному великому фермерському господарстві, тут не обходяться однією культурою. Вирощують соняшник (як же без нього в Степу?), Пшеницю, овочі, виноград, баштанні. Цього року запланували посіяти озимий ріпак на поле під дощування. До речі, під нього грунт обробили по мінімуму: глибоке розпушування, після нього – дискування. Овочевий клин в господарстві скорочують через брак робочої сили.

Під пшеницю в господарстві теж орють. Адже пшениця вирощується на дощуванні. Втім, в цьому році з поливом пшениці фермерів підвели «природні монополісти», подавши воду в повному обсязі з каналу тільки після 9 травня. В умовах квітневої спеки і посухи пшениця сформувала малий колос, і щось тут виправити було вже пізно. Тому бункер показав лише 3 т / га.

Є у фермерів і невеликий виноградник. У цьому році завдяки дощів у другій половині літа кисті виросли масою до 6 кг. Шкода, що на момент візиту журналіста сайту в господарство виноград вже був зібраний. Тепер розраховуємо, що хоч в наступному році вдасться висвітлити передовий досвід фермерів в ще одній галузі – виноградарською.+

Богдан Малиновський

Джерело